GÜNEŞ PANELLERİNİN ÖMRÜ NEKADAR?

Güneş paneli bozulma oranı yılda ortalama %0,5’tir. Bu, panel verimliliğinizin zamanla azalma hızıdır. Temel olarak, panelinizin kalitesini gösterir – oran ne kadar küçükse, paneliniz özelliklerini o kadar uzun süre korur. Yılda %0,5’lik bir bozulma oranı, standart 25 yıllık garantili bir hizmetin ardından güneş paneli sisteminizin fabrika üretiminin %87,5’ini sağlayacağı anlamına gelir.

Güneş Panellerinizin Daha Uzun Ömrünü Nasıl Sağlayacağınıza İlişkin 5 İpucu

Güneş enerjisi ile ilgilenen arkadaşlarımın ve meslektaşlarımın neredeyse her zaman bana sorduğu şeylerden biri de şudur: Güneş panellerinin daha uzun ömürlü olması mümkün müdür?

Ve cevabım her zaman evet, güneş panellerinin daha uzun ömürlü olması kesinlikle mümkün. Bu 5 şeyi yaparak bunu başarabilirsiniz:

1. Panellerinizi Düzenli Olarak Kontrol Ettirin ve Bakımını Yaptırın

Kırık cam, çatlak paneller ve gevşek bağlantılar, yıllar içinde panellerinizle ilgili yaşayabileceğiniz en önemli üç sorundur.

Elektrik arızalarını keşfetmek daha zordur, ancak güneş sisteminizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, şirkete güç çıkışınızı kontrol ettirin.

Önceki yıllarda aynı aya göre büyük bir fark görüyorsanız, elektrikle ilgili bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

2. İnverterleri 10 Yıl Sonra Değiştirin

Arızalı invertörler, panellerin kendisinden çok daha sık sistem arızalarına neden olur. Tipik bir solar inverter, 5-10 yıl garanti ile 10-15 yıllık bir ömre sahiptir.

Bu, invertörü panellerinizden çok daha erken değiştirmeniz gerekeceği anlamına gelir. Bugünlerde birçok ev sahibi, 25 yıl dayanabilecekleri için mikro invertörleri seçiyor – bu neredeyse kaliteli paneller kadar uzun.

3. Pillerin Bakımını Yapın ve Değiştirin

Büyük bir pil bankanız varsa, bunları periyodik olarak döndürün. Bu, her pilin hizmet ömrünü uzatacak eşit miktarda şarj alması içindir.

Ayrıca daha düşük dirençli büyük akü kabloları kullanarak şarjlarını iyileştirebilirsiniz.

Son olarak, kapasitelerini azaltabileceğinden pillerinizi asla uzun süre şarjsız bırakmayın.

4. Panellerinizi Zarar Verebilecek Enkaz ve Diğer Malzemelerden Temiz Tutun 

Kaliteli güneş panelleri şiddetli rüzgarlara, yoğun kar yağışına ve hatta saatte yaklaşık 50 mil hızla düşen inç boyutundaki doluya dayanacak şekilde yapılmış olsa da, onları her zaman temiz tutmanız gerekir